Jak pielęgnować szczenięta ? Poradnik

Pielęgnacja szczeniąt
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mają ogromny wpływ na rozwój psa. Jeśli zajmujemy się zwierzakiem od najmłodszych lat, to możemy być pewni, że tego typu pielęgnacja pomoże nam w przyszłości oswoić zwierzaka w szybkim tempie. Odpowiednia pielęgnacja to także duże korzyści dla samego psa, ponieważ odpowiednie zabiegi pozwolą mu w niedługim czasie ułatwić wszystkie niezbędne badania lekarskie wykonywane u weterynarza. Wygląd psa to często dowód czy właściciel należycie dba o swojego pupila. Na samym początku musimy przyzwyczaić psa do dotyku ludzkiego. Należy to robić powoli i ostrożnie, ponieważ czynności te mają znaczenie przy oswajaniu zwierzaka.

Pies musi współpracować
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, powinniśmy wykonywać, zaraz po długim spacerze. Zwierzę jest wtedy nieco śpiące i dzięki temu bardziej skore do współpracy z nami. Jeśli uda nam się zyskać zaufanie psa to możemy być pewni, że zabiegi pielęgnacyjne będziemy mogli wykonywać z łatwością za zgodą pupila. Musimy być przede wszystkim delikatni, szczeniaki są o wiele bardziej podatne na ciągnięcie sierści, dlatego warto stosować delikatne szczotki, które mają miękkie włosie. Oczywiście powyższe zabiegi dotyczą psów zarówno długowłosych, jak i szorstkowłosych. W praktyce tego typu działania pielęgnacyjne mają na celu sprawić zwierzakowi przyjemność oraz poprawić jego wygląd. W przypadku psów rasowych jest to absolutny wymóg, bez którego nie moglibyśmy startować w konkursach i innych imprezach przeznaczonych dla hodowców i ich psów.

Myjemy psa
Pielęgnacja, powinna wiązać się też z myciem. Pamiętajmy, jednak że szczeniaka nie wolno kąpać w wodzie. Możemy go delikatnie przetrzeć wodą, ale pod żadnym pozorem kąpać, ponieważ zwierze może zachorować. W czasie kąpieli niedopuszczalne jest też to aby zamoczyć głowę zwierzaka. Pies powinien mieć swój ręcznik, którym będziemy mogli go wytrzeć. Duże psy uwielbiają kąpiele, dlatego ich pielęgnacja, wydaje się łatwiejsza, pod wieloma względami. Pielęgnacja powinna także skupić się na uszach, muszą być one czyste, bez woskowej wydzieliny, ponieważ nadmiar wosku może w przyszłości uszkodzić słuch naszemu zwierzakowi.

Powiązane artykuły

Kontakt
Adres e-mail : zoowarszawa@poczta.eu
O nas

Poradnik dla właścicieli czworonogów, dzięki któremu będą z łatwością dobierać dla nich karmę oraz potrzebne akcesoria. Zapraszamy do czytania