Smycz, kaganiec czy są konieczne

Prawo zmusza dzisiaj właściciela psa do zakładania smyczy oraz kagańca. W tym wypadku reguła ta dotyczy każdego psa bez wyjątku. Według przepisów brak któreś z tych rzeczy oznacza poważne niedopatrzenie ze strony właściciela, co traktowane jest jako zaniedbanie. Niewłaściwa opieka nad psem może nas sporo kosztować. Choć w praktyce polskie regulacje prawne są pełne nieścisłości i niepełne dlatego o tego typu przepisach mogą wspominać jedynie dwa akty prawne. Mowa oczywiście o ustawie dotyczącej ochrony zwierząt oraz regulacji stosowanej w kodeksie wykroczeń.

Przepisy
Oba źródła nie podają precyzyjnie jaka to musi być kontrola właściciela nad zwierzęciem, dlatego właściciele, mogą to różnie interpretować. Oczywiście w praktyce nie ma pełnej swobody, ponieważ psy muszą być trzymane na smyczy ze względu na tak zwaną szczególną ostrożność, o czym mówi siedemdziesiąty siódmy paragraf kodeksu wykroczeń. Jeśli złamiemy zasady i narazimy, innych na niebezpieczeństwo ze strony psa, to możemy otrzymać karę grzywny do 250 złotych. Dlatego powinniśmy być odpowiedzialni za nasze zwierzęta nie tylko ze względu na karę, ale dla bezpieczeństwa innych ludzi.

Kagańce dla psów - oferty sklepów online

 

FERPLAST Kaganiec regulowany Safe TRIXIE Muzzle Flex Dingo metalowy kaganiec

krakvet.pl

dlazwierzaka.eu

telekarma.plNie każdy pies jest łagodny
Właściwie, musimy brać pod uwagę to, że nie każdy pies należy do rasy o łagodnym przysposobieniu, dlatego też właściciel posiadający psa typowo obronnego, musi się liczyć, z tym że jego pupil stanowi o wiele większe zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza że może on zachować się zupełnie różnie w danej sytuacji. Rasy agresywne potrafią zaatakować w dowolnym momencie, a nie posiadając kagańca, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Należy więc pamiętać, że pies to nie jest zabawka i dlatego posiadanie smyczy czy kagańca wydaje się absolutnie koniecznością. Nie chodzi już nawet o kary za nieposiadanie takich podstawowych rzeczy, ale o rozsądek. Jako właściciele psa musimy myśleć, ponieważ każdy błąd może nas kosztować wielką cenę. Musimy mieć wyobraźnię, ponieważ każde zaniedbanie z naszej strony może sprawić, że nasz pies stanie się zagrożeniem dla innych, dlatego nie wolno nam lekceważyć przepisów i powinniśmy się do nich w pełni stosować, to nie są żarty.

Powiązane artykuły

Kontakt
Adres e-mail : zoowarszawa@poczta.eu
O nas

Poradnik dla właścicieli czworonogów, dzięki któremu będą z łatwością dobierać dla nich karmę oraz potrzebne akcesoria. Zapraszamy do czytania